Providing you the best range of printed bopp tape, amazon printed tape, filament tape 50mm, plastic tape dispenser, plain bopp tape and self adhesive packaging tape with effective & timely delivery.
₹ 2600 / Box Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 50 m |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | BOPP |
| Adhesive Type | Single Sided |
| Brand | Matrix |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | Yellow,Green,White,Red,Blue,Brown,Transparent etc |
| Adhesive Strength | Pressure sensitive |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1 |
| Length | 65 m |
Minimum order quantity: 5 Box
₹ 48 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 40-60 mm |
| Color | Transpearnt |
| Tape Type | Adhesive |
| Total Thickness | 45 Mic |
| MOQ | 6 rolls |
₹ 150 / Roll Get Latest Price
| Type | Single Sided |
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Transparent, Red, Brown, Black, Green, Blue, Yellow etc |
| Length | 50 m |
| Packaging Type | Roll |
| Size | 1/2 - 4 inch |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Body material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Office |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Box Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | BOPP |
| Color | Yellow, Green, White, Red, Blue, Brown, Transparent etc |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Box Contain | 72 Pieces |
| Length | 5 m |
| Packaging Type | Box |
| Is It Water Proofing | Waterproof |
| Pattern | Plain |
| Width | 12-72 mm |
Minimum order quantity: 2 Box
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 48 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Adhesive Type | High Tack |
| Brand | Wonder |
| Material | BOPP |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Color | Brown |
| Is It Water Proofing | Waterproof |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 6 Piece
BOPP (Biaxially Oriented Polypropylene) tapes are widely used for their strong adhesion and durability in various applications, including packaging, sealing, and bundling. They come in different specifications like width (12mm-72mm), and length (65-650 meters), with brown and transparent options available. BOPP tapes are known for their high tensile strength, moisture resistance, and ability to be printed or coated.
₹ 1800 / Box Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Material | BOPP |
| Pattern | Plain |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Length | 50 - 1000 m |
| Box Contain | 72 Pieces |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 2 Box
₹ 1400 / Box Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Yellow, Green, White, Red, Blue etc |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Material | BOPP |
| Length | 5 m |
| Pattern | Plain |
| Feature | Water Proof |
| Packaging Type | Box |
| Box Contains | 72 Pieces |
| Width | 24 - 72 mm |
Minimum order quantity: 2 Box
₹ 38 / Unit Get Latest Price
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Material | Plastic |
| Feature | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 25 / Roll Get Latest Price
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Material | Plastic |
| Feature | Water Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 120 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 10 to 100mm |
| Tape Length | 10 to 50 m |
| Brand | Matrix |
| Color | Grey, Silver, Black, Red, White etc |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 20 Roll
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 72 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Adhesive Type | Removable |
| Application Surface | Plastic |
| Residue Free Removal | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 72 mm |
| Color | transperent |
| Application Surface | Plastic |
| Adhesive Type | Removable |
| Residue Free Removal | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 200 m |
| Tape Type | Plain |
| Adhesive Type | Water Based |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
| Material | BOPP |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 23 / Roll Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 65 m |
| Base Tape Color | Multi Color |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 1000 Roll
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 65 m |
| Tape Type | Plain |
| Adhesive Type | Water Based |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
| Material | BOPP |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 122 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Transparent |
| Material | LDPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Kg Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Material | LDPE |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Poly Bag Type | Plain Poly Bag |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 250 m |
| Base Tape Color | Printed |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 200 m |
| Tape Type | Plain |
| Adhesive Type | Water Based |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
| Material | BOPP |
Minimum order quantity: 1000 Roll
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 65 m |
| Base Tape Color | Multi Color |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Single Sided |
| Width | 12-72 mm |
| Pattern | Plain |
| Length | 5 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Material | BOPP |
₹ 25 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 20-40mm |
| Tape Length | 20-30 m |
| Type | Single Sided |
| Material | Paper |
| Brand | Matrix |
| Color | White, Brown etc |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Feature | Waterproof |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 1 Inch |
| Tape Length | 65 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 50 m |
| Color | Brown |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 100 m |
| Color | Printed |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Width | 12 mm (0.5 inch) |
| Length | 45 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Brown |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Adhesive Side | Single Sided |
| Pattern | Plain |
| Box Contain | 72 Pieces |
| Brand | Matrix |
| Color | Red, Brown, Black, Green, Blue, Yellow, Transparent, White etc |
| Packaging Type | Box |
| Material | BOPP |
| Length | 5 m |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 100 / Roll Get Latest Price
| Size | 1 to 4 inch |
| Color | Yellow,Red,Orange,White,Green,Blue,Black etc |
| Usage/Application | Floor Marking |
| Material | PVC |
| Brand | Matrix |
| Packaging Type | Roll |
| Tape Length | 5 m |
₹ 50 / Roll Get Latest Price
| Material | LDPE |
| Tape Width | 20 to 100mm |
| Tape Length | 10 to 50 m |
| Usage/Application | Surface Protection |
| Brand | Matrix |
| Color | Transparent |
| Type | Single Sided |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 1 Roll
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India