We are a leading Manufacturer of pvc floor marking tape, plain masking tape, double sided foam tape, bopp self adhesive tape, bopp brown tape and colored bopp tape from Bengaluru, India.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | Yellow |
| Size | 2 inch |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 120gsm |
| Roll Length | 18 mtrs |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 17.5 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 20-40 mm |
| Color | White |
| Type | Single Sided |
| Pattern | Plain |
| Adhesive Type | Single Sided |
| Suitable For | Carpenters and Painters |
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Usage/Feature | Packaging |
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 72 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Adhesive Type | Removable |
| Application Surface | Plastic |
| Residue Free Removal | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 32 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 100 Meter |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | brown |
| Brand | matrix |
| Usage/Feature | packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Width | 36 mm (1.5 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Multi Color |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 200 m |
| Color | Printed |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Roll
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 100 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Usage/Application | packaging |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 520 Roll
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 45 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 80 / Roll Get Latest Price
| Flute Type | E Flute |
| Width | 24 inch |
| GSM | 100 gsm |
| Roll Length | 25 m |
| Color | Brown |
| Usage | Furniture Wrap |
| Ply | 2 Ply |
| Paper Type | Semi Kraft |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 350 / Roll Get Latest Price
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Single Sided |
| Brand | Matrix |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
Specially designed water resistant Reinforced Kraft Paper Tape is used for carton sealing applications. Our range is best known for its durability, powerful strength, and reliability. Its gives a constant quality performance with a very strong fiberglass yarn connecting with high tensile strength sheet providing an extra margin of strength.
Request₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 100 m |
| Application | Packaging |
| Tape Type | BOPP Tape |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | BOPP |
| Brand | Wonder 555 |
| Color | Transparent |
| Features | Waterproof |
Minimum order quantity: 1000 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India