Providing you the best range of air bubble roll, bubble wrap roll, epe foam buffer packaging and white plastic rolls with effective & timely delivery.
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Brand | Matrix |
| Sheet Weight | 60 GSM |
| Usage/Application | Packaging |
| Length | 100 m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Material | LDPE |
| Width | 1.5 m |
| Length per Roll | 100 m |
Minimum order quantity: 1 Roll
ABF rolls are in a form of transparent, very hygienic, dust free & non-toxic, by wrapping around the material gives cushioning effect to the product placed inside the pack, avoid damage during transit. Moisture Resistant.
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Sheet Width | 1.5 meter |
| Sheet Length (m/roll) | 100 meter |
| Brand | Matrix |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 100 m per roll |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 10 x 10 inch |
| Shape | Corner |
| Buffer Type | Fitment |
| Thickness | 20 mm |
| Adhesive Backing | No Adhesive |
| Density | 30 kg/m3 |
| Water Absorption | < 0.1 % |
| Compression Set | < 5 % |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Roll Material | PVC |
| Roll Width | 250 mm |
| Roll Type | Single layer |
| Usage | Industrial packing |
| Roll Length | 50 m |
| Color | Transparent |
| Printing | Plain |
Minimum order quantity: 100 Kg
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India