We are a leading Manufacturer of revo bag sewing machine, revo portable bag sewing machine and revo bag closer sewing machine from Bengaluru, India.
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More Than 200 Bags Per Day |
| Bag Material | all |
| Model Name/Number | DA |
| Max Sewing Speed | 8000 |
| Power | 220V |
| Max Stitch Length | As per requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 50 to 600 bags/day |
| Brand | Bravo |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220 to 250V AC |
| Max Sewing Speed | 3000 - 5000 stitch/min |
| Motor | 1 HP |
| Model Name/Number | DAD |
| Weight | Approx 6.25 kg |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Type | Single Needle Single Thread |
| Model Name/Number | DA |
| Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Weight | Approx 6 kg |
| Dimension | 12 x 12 x 13 inch (H x W x D) |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Revo |
| Voltage | 220-250 V |
| Stitch Length | 3.5 stitches/inch |
| Sewing Speed | 1600 - 1800 stitches/minute |
| Closing Speed | 5 - 8 sec/bag |
Minimum order quantity: 1 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India