Providing you the best range of 3 ply corrugated box, die cut and folding boxes, 5 ply corrugated box, corrugated packaging boxes, corrugated carton box and corrugated printed box with effective & timely delivery.
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Number of Ply | 3 Ply |
| Board Grade | Single Wall |
| Material | Kraft Paper |
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 11 - 25 Kg |
| Application | Relocation / Packing |
| Style of Corrugated box | Regular Slotted Container |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Material Grade(GSM) | 140/150 GSM |
| Color | Brown |
| Surface Coating | Laminated Coating |
| Property | Biodegradable, Moisture Proof |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Number of Ply | Single Phase 2 Ply |
| Style of Corrugated box | Die Cut |
| Type of Printing | Light Weight |
| Application | Shipping & Ecommerce Packaging |
| Surface Coating | Textured Coating |
| Property | Biodegradable |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Type of Printing | Digital printing (CMYK) |
| Shape | Rectangular |
| Application | Industrial Supply & Logistics |
| Color | Brown |
| Surface Coating | Laminated Coating |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Application | Industrial Supply & Logistics |
| Style of Corrugated box | Regular Slotted Container |
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Size(LXWXH)(Inches) | 10X5X5 inches |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Type of Printing | Flexo |
| Shape | Square |
| Type Of Flute Used | Type B Flute (Thickness 1/8) |
| Material Grade(GSM) | 140/150 GSM |
| Color | Brown |
| Surface Coating | Matte Finish |
| Property | Disposable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Board Grade(No. Of Ply) | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 11 - 25 Kg |
| Style of Corrugated box | Regular Slotted Container |
| Shape | Rectangular |
| Application | Relocation / Packing |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 250 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Number of Ply | Single Wall 3 Ply |
| Weight Holding Capacity | < 5 Kg |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | Virgin Kraft Paper |
| Application | Relocation / Packing, Food Packaging, Electronic Products, Office Supply/Stationery, Healthcare, Industrial Supply & Logistics, Apparels / Clothing, Textiles |
| Type Of Flute Used | Type A Flute(Thickness 1/4) |
| Material Grade(GSM) | 115/125 GSM |
| Surface Coating | Laminated Coating, Textured Coating |
| Special Finish | Embossing |
| Property | Moisture Proof |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9 / Meter Get Latest Price
| No. of Ply | Double wall |
| Material | Corrugated Paper |
| Packaging Type | Box |
| Color | Brown |
| Shape | Angular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| GSM | 120 GSM |
| Type | Double |
| Pattern | Plain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Corrugated rolls are characterized by their construction of a fluted paper core sandwiched between two linerboard sheets, creating a strong and cushioning packaging material. Key specifications include
corrugated rolls are made from brown kraft paper, a durable and recyclable material. Corrugated rolls are used for a variety of applications, including shipping, storage, and protecting fragile items. Corrugated rolls are generally recyclable
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Ply Count | 3 Ply |
| Size (L x W x H) | 12x10x3 inch |
| Material | Kraft Paper |
| Box Style | Die Cut / Folder |
| Color | Brown |
| Printing Type | Plain |
| Features | With Window |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Number of Ply | Double Wall 5 Ply |
| Weight Holding Capacity (Kg) | < 5 Kg |
| Usage/ Application | Industrial Supply & Logistics |
| Shape | Rectangular |
| Style of Corrugated box | One Piece Folder |
| Surface Coating | Laminated Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Board Type | Paper Angle |
| Leg Length | 25x25 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Kraft Paper |
| Edge Type | Plain |
| Surface Finish | Brown |
| Usage | Pallet Edge |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Height | 2 inch (50.8 mm) |
| Width | 4 inch (101.6 mm) |
| Length | 6 inch (152.4 mm) |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Color | Brown |
| Board Grade (GSM) | 120 GSM |
| Box Style | Regular Slotted |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Height | 2 inch (50.8 mm) |
| Width | 4 inch (101.6 mm) |
| Length | 4 inch (101.6 mm) |
| Paper Type | Kraft Paper |
| Color | Brown |
| Board Grade (GSM) | 120 GSM |
| Ply Count | 3 Ply |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Meter Get Latest Price
| Material | Corrugated Paper |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Box Style | Regular Slotted (RSC) |
| Application | E-commerce/Shipping |
| Ply Count | 3 Ply |
| Height | 5 cm (2 inch) |
| Width | 10 cm (4 inch) |
| Length | 15 cm (6 inch) |
| Material | Kraft Paper |
| Printing Details | With Brand Logo |
| Paper Strength (GSM) | 120 GSM |
| Box Color | Brown |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Height | 1200MMx 1000 x 1000MM |
| Flute Type | E Flute |
| Width | 52 inch |
| Length | 1000MM |
| GSM | 250 |
| Color | Brown |
| Paper Type | Kraft Paper |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Ply Count | 3 Ply |
| Size (L x W x H) | 12x10x3 inch |
| Material | Kraft Paper |
| Box Style | Die Cut / Folder |
| Printing Type | Plain |
| Flute Type | B Flute |
| Color | Brown |
| Board Grade (GSM) | 120 GSM |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Entry Type | Two Way |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 5 ft |
| Load Capacity | 600 kg |
| Thickness | 12 mm |
| Treatment Type | Fumigated |
| Weight | 20 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | Corrugated Board |
| Capacity | 15 kg |
| Box Style | Regular Slotted Box |
| Usage | Leafy Vegetables |
| Wall Type | Single Wall |
| Ventilation | With Holes |
| Box Color | Brown |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Application | Shipping & Ecommerce Packaging |
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India