Our product range includes a wide range of epe foam roll, epe packaging foam roll, white epe foam roll, white foam sheet, eps thermocol sheet and epe foam sheets.
₹ 2500 / Roll Get Latest Price
| Water Absorption | Yes |
| Thickness | 10 mm |
| Compression Set | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2200 / Roll Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Safari |
| Water Absorption | 10 % |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 500 m |
| Density | 20 kg/m3 |
| Compression Set | 5 % |
| Gsm | 180 gsm |
Minimum order quantity: 1000 Roll
₹ 2300 / Roll Get Latest Price
| Color | White |
| Usage/ Application | Packaging |
| Design Type | As Per Client Requirement |
| Shape | As Per Client Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2200 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Foam Material | EPE Foam |
| Sheet Thickness | 2 mm |
| Sheet Length | 1000 mm |
| Sheet Width | 500 mm |
| Application | Packaging |
| Density | 18 kg/m³ |
| Surface Finish | Plain |
| Color | White |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Density | 12 kg/m3 |
| Brand | Styrochem |
| Number of Sheets in Pack | 10 sheets |
| Weight | 50 g |
| Compressive Strength | 70 kPa |
| Thermal Conductivity | 0.032 W/mK |
| Color | White |
| Material | Thermocol |
| Product Type | Sheet |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Design Type | white plain |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/ Application | packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Size | 1250 x 600MM |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2mm almost |
| Material | PE foam EP foam |
| Usage / Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India