Manufacturer of a wide range of products which include 3m double sided tissue tape, amazon prime printed tape, transparent cello tape, double sided polyester tape, customized printed bopp tape and carton sealing tape.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 6 mm |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | Tissue |
| Usage/Application | Sealing |
| Color | White |
| Type | Double Sided |
| Brand | Matrix |
| Material | Tissue |
| Temperature Resistance | 60 deg C |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 34 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 61- 100 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Color | Black |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 48 Roll
₹ 22 / Roll Get Latest Price
| Material | Bopp |
| Brand | Matrix |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Single Sided |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 130 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Double Sided |
| Brand | Matrix |
| Packaging Type | Roll |
| Length | 5 m |
| Color | Transparent, White, Red etc |
| Material | Polyester |
| Heat resistance | 120 Degree C |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 20 Roll
It is a type of adhesive tape with a polyester film as its backing material and a solvent-based acrylic adhesive on the other side. Polyester tape has several properties that make it useful in many industrial applications. In this article, we will explore the different applications of polyester tape and its advantages.
₹ 19 / Roll Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 65 m |
| Base Tape Color | Printed |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 1000 Roll
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Tape Length | 50 m |
| Tape Width | 2 Inch |
| Brand | matrix |
| Usage/Application | packaging |
| Tape Type | Adhesive |
| Total Thickness | 50mic |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 100 m |
| Base Tape Color | Printed |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 20 / unit Get Latest Price
| Width | 2 inch (48 mm) |
| Length | 65 m |
| Tape Type | Transparent |
| Adhesive Type | Acrylic Water Based |
| Usage | Packaging |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 1000 unit
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Multi Color |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Rolls Per Box | 72 |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 60 mm (2.5 inch) |
| Length | 200 m |
| Base Tape Color | Printed |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 650 m |
| Base Tape Color | Printed |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Yellow |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Rolls Per Box | 72 |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent |
| Material | LDPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 65 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 40 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 150 m |
| Color | White |
| Tape Type | BOPP |
| Printing | Plain |
| Adhesive Type | Acrylic |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Color | Transparent |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Width | 12 mm (0.5 inch) |
| Length | 45 m |
| Color | Printed |
| Tape Type | Packaging Tape |
| Backing Material | BOPP Film |
| Tape Feature | Plain |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Material | Butyl Rubber |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | Transparent |
| Application | Roof Leakage |
| Temperature Range | -5 to 60 C |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 40 / Roll Get Latest Price
| Brand | matrix |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Roll
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India