Leading Manufacturer of industrial plastic pallet, export plastic pallets, closed bottom plastic pallet, export wooden pallets, rectangular plastic pallet and euro wooden pallet from Bengaluru.
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Storage |
| Color | Green |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Storing Material | Non-Edible, Edible |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Treatment | Heat Treated |
| Destination Region | Europe |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×800 mm |
| Load Capacity | 500 kg |
| Reusability | One Way |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 2 way |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Size(LXWXH)(mm) | 1200X800X125 |
| Capacity | 1 ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
| Storing Material | Edible |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1219 x 1016 mm |
| Entry Type | 2 Way |
| Pallet Type | Stringer Pallet |
| Shape | Rectangular |
| Load Capacity | 600 kg |
| Wood Type | Pinewood |
| Treatment Type | Fumigated |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | Brown |
| Wood Type | Pinewood |
| Entry Type | 4 Way |
| Capacity | 100 to 150 Kg |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Standard Size | 1200×800 mm |
| Pallet Material | Wood |
| Euro Marking | EPAL |
| Entry Type | Four Way |
| Treatment | Heat Treated |
| Load Capacity | 500 kg |
| Block Type | Euro Block |
| Usage | Export |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Steel |
| Usage | Storage |
| Static Load | 2000 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Top Deck Type | Open Deck |
| Colour | Grey |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500 kg |
| Pallet type | Export light |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | HDPE |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 1000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Pallet weight | 10 kg |
| Color | Blue |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 1500 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 20 kg |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1299 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 3000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Closed |
| Pallet weight | 30 kg |
| Material | HDPE |
| Usage | Chemical |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 500kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 4 way |
| Pallet weight | 20 kg |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India