Pioneers in the industry, we offer polyester sewing thread, polyester bag closing thread and nylon bag closing thread from India.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | industrial application |
| Yarn Type | Spun |
| Packaging Type | Reel |
| Length | 1000 m |
| Color | White |
| Brand | Matrix |
| Thread finish | Export Quality |
| Material | Polyester |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Stitching |
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Weight | 150-250 gm |
| Pattern | Plain |
| Brand | Matrix |
| Length | 1000 m |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Usage/Application | Sewing, Stiching |
| Packaging Type | Carton |
| Color | White, Red, Yellow, Blue etc |
| Weight | 280 gram |
| Pack size | 120 pieces |
| Brand | Matrix |
| Length | 2000 m |
| Is It Water Resistance | Water Resistance |
Minimum order quantity: 100 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India