Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer industrial wooden pallet, heat treated pinewood pallets, pinewood euro pallet, wooden packaging box and crate, heavy duty wooden pallet and warehouse wooden pallets.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000mm X 1000mm |
| Usage/Application | Food Industry, Retail Industry, Petrochemical Industry etc |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1000 kg |
| Entry Type | 4 Way |
| Moist Proof | Yes |
| Termite Proof | Yes |
| Material | Wood |
| Brand | Matrix |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000 mm X 1000 mm |
| Usage/Application | Shipping |
| Shape | Rectangular |
| Wood Type | Soft Wood |
| Entry Type | 2 Way |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 800 mm X 1200 mm |
| Size(mm) | 800 mm X 1200 mm |
| Usage/Application | Shipping |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 2000 |
| Entry Type | 4 Way |
| Termite Proof | Yes |
| Material | Pinewood |
| Brand | Matrix |
Minimum order quantity: 10 Piece
Low moisture absorption
Lightweight, perfect for export shipments
Pinewood pallets are smooth with clean surface
Customized sizes as Per customers requirement
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Weight Holding Capacity | 1 Ton |
| Wood Type | Solid Wood |
| Shape | Square |
| Surface Property | Heat Treated |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Pallets |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Treatment | Heat Treated |
| Load Capacity | 500 kg |
| Entry Type | Four Way |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Usage | Storage |
| Moisture Content | Below 15% |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Pallet Material | Wood |
| Usage | Racking |
| Entry Type | Four Way |
| Static Load | 1000 kg |
| Dynamic Load | 500 kg |
| Top Deck Type | Closed Deck |
| Anti Skid Feature | Yes |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1205 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Size (mm) | 1000x1200x135 |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Material Handeling |
| Entry Type | 4 way |
| Shape | Rectangle |
| Static Load | 2000kgs |
| Weight | 10kgs |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Pallet Type | Four Way |
| Shape | Rectangular |
| Load Capacity | 500 kg |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Property | Heat Treated |
| Weight | 30 kg |
| Material | Wood |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000 mm X 1000 mm |
| Usage/Application | Shipping |
| Shape | Square |
| Capacity | 1 tone |
| Pallet Type | wood pallet |
| Wood Type | Soft Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 950 / Unit Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Natural |
| Moisture | 10-15% |
| Features | EXPORT Shipment |
| Packaging Type | Palletization |
| Diameter | 1000MM x 800MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Unit
Low moisture absorption
Lightweight, perfect for export shipments
Pinewood pallets are smooth with clean surface
Customized sizes as Per customers requirement
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Storing Product | Drums |
| Material | Wooden |
| Brand | Matrix |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Warehouse,Export |
| Capacity | 2 ton |
| Wood Type | Pine wood |
| Shape | Rectangular |
| Entry Type | Two Way & Four Way |
| Dimension/Size | 1200 x 800MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the leading manufacturers and suppliers of Heat Treated Wooden Pallets, Wooden Pallets manufacturing, indian Wooden Packaging Pallets ISPM-15 Heat Treated Wooden Pallets in India. ISPM-15 Heat Treated Wooden Pallets offered by us are specially treated with chemicals for guarding against any termite attack.
In Nature all Wooden Products Consists of Different Types of Pests and Fungi and Those are Particular to the Area-country of Origin.
In Order that these pests do not enter another country (while Exporting) we need to treat these pests (kill or confine) so a treatment is needed. Hence the W T O in Collaborated with Plant Protection Council Devised a Standard Called I S P M 15(international Standard for Pytosanatary Measure 15) all countries should follow this compulsorily from July 2007.
India is a signatory and the agriculture ministry is responsible. Their department known as plant protection quarantine and storage of India is to certifying that the wood product is free of pest.
This is done by building a room of any size fully enclosed and insulated (so no heat escapes) and the wood is kept inside and the room is heated, now the room will heat up to 70 to 90 deg the wood will also heat but slowly the wood core should be heated at least 56deg and should remain at or more than 56 deg for 30 min and more.
Then the wood is declared free of pests and treated according to I S P M 15. A certificate is Issued and allowed to export.
At the same time water content of the wood is also reduced to 15% from its original state. Since the water is reduced and the pests cannot live without water and the heat has eradicated them there is no chance pest and larvea, and no pest can enter as the wood cells are hardened new pest find it hard to enter the treated wood.
If untreated wood reaches foreign country and pest is found a fine is levied or treatment charges will be collected from exporting party or confinement will be returned. So for export of any wood packaging we need this creti.
Features:
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Storing Product | Non Edible |
| Usage/Application | Shipping |
| Packaging Type | Pallets |
| Shape | Square |
| Surface Property | Heat Treated |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Entry Type | 4-Way |
| Shape | Rectangular |
| Design Type | Euro |
| Wood Type | Pinewood |
| Load Capacity | 1100 kg |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Weight | 20 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1099 / Piece Get Latest Price
| Entry Type | Four Way |
| Application Type | Heavy Duty |
| Wood Type | Hardwood |
| Load Capacity | 700 kg |
| Treatment Method | Heat Treatment |
| Weight | 15 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Pallet Type | Stringer |
| Entry Type | 4 way |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1000 kg |
| Wood Type | Plywood |
| Thickness | 12 mm |
| Weight | 10 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Pallet Type | Four Way |
| Shape | Square |
| Wood Type | Pine |
| Load Capacity | 100 kg |
| Size | 1200 x 1000 mm |
| Property | Heat Treated |
| Weight | 15 kg |
| Thickness | 15 mm |
| Material | Wood |
Minimum order quantity: 1000 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India