Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer pine wood pallet, jungle wood pallet, fumigated wooden pallet, self adhesive printed bopp tapes, four way wooden pallet and heat treated wooden pallet.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Entry Way | 4 Way |
| Usage/Application | Shipping |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Nails Used | Plain Nails |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Size (LxW) | 1000mm X 1000mm |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1 tone |
| Pallet Type | 2 way |
| Wood Type | jungle |
| Color | Brown |
| Entry Type | 2 Way |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Square |
| Capacity | 10000 |
| Wood Type | Soft Wood |
| Color | Brown |
| Entry Type | 4 Way |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 32 / Roll Get Latest Price
| Backing Material | Polyster |
| Usage/Application | Packaging |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 ton |
| Pallet Type | rectangular |
| Usage/Application | Shipping |
| Material | Pine Wood |
| Entry Type | 4 Way |
| Nails Used | Ring Nails |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg |
| Pallet Type | square |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Packaging |
| Wood Type | Soft Wood |
| Entry Type | 4 Way |
| Nails Used | Plain Nails |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Matrix |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 2 ton |
| Pallet Type | Rectanglur |
| Wood Type | Pine Wood |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Wood Type | Pine Wood |
| Pallet Type | Euro Pallet |
| Load Capacity | 500 kg |
| Pallet Size | 1200×1000 mm |
| Entry Type | 4 Way |
| Surface Finish | Plain |
| Block Material | Wooden Block |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Load cap static | 1000 kg |
| Pallet type | Stackable |
| Entry type | 4 way |
| Top deck | Perforated |
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Usage | Warehouse |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Pallet Type | Rectangle |
| Wood Type | Pinewood |
| Entry Type | 4 Way |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Physical Damage Safety | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Size | 1100 x 1100 mm |
| Entry Type | 4 way |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wood Type | Hardwood |
| Treatment Type | Fumigated |
| Thickness | 15 mm |
| Weight | 10 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Get Latest Price
| Pallet Material | Wood |
| Pallet Size | 1000×1200 mm |
| Rental Model | Per Week |
| Load Capacity | 500Kg |
| Pallet Type | Four Way |
| Usage Type | Warehouse |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Size | 1100 x 1100 mm |
| Entry Type | 4 way |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Wood Type | Pine |
| Thickness | 15 mm |
| Weight | 20 kg |
Minimum order quantity: 1000 Piece
G.K Siddu (Owner)
Matrix Engineering Company
Ground Floor, No. 76, 9th Main Road, Nagarabhavi 1st Stage
Bengaluru - 560072, Karnataka, India